Kronika 2012

*Jak k nám přišel Ježíšek*                                 21.12.2012

*Plavání*                                                          14.12.2012

 

Verunka 

*Vystoupení Úsměváčků na pohádkové módní přehlídce*                                                                                                                          9.12.2012

*Kostýmová a herecká zkouška*                             7.12.2012

Gargamel Vašík 

*Vánoční dílnička*                                                  1.12.2012

Na předvánoční tvoření na muzeu jsme se všichni moc těšili. Ale co budeme s malými tvořílky na muzeu vyrábět. No přece Anděly! A tak se pustíme do přípravy zápichu. Nejdřív velký nákup...koupíme vatové hlavičky, ozdobné řetězy na stromeček, lepidlo, špejle, filc a tvrdý papír. Vystříhneme z bílé látky kruh, z tvrdého papíru křídla a z filcu límec . Na hlavičku nalepíme kousek ozdobného řetězu jako svatozář. A pak už navlékáme na špejli...kruh z látky, filcový límec, korálku jako krk a nakonec hlavičku andílka. Ještě mu přilepíme na látkové tělo křídla a andílek je na světě. Všechny děti které si anděla přišly na muzeu udělat byly moc šikovné a Úsměváčci velice děkují všem návštěvníkům dílniček za příspěvek pro Úsměváčky-bude za něj nakoupen výtvarný materiál pro handicapované děti z o.s. Úsměváčci-PDRP. DĚKUJEME 

 

*Plavání*                                                             30.11.2012

                 Verunka      

*Prstýnky*                                                          23.11.2012

Dnes jsme s Úsměváčky zkoušeli navlékání korálkových prstýnků. Když jsme zvládli náramky, prstýnky zvládneme taky! Ale paměťový drátek si dělal co chtěl a korálky byly jako živé. Byly všude jinde než na tom zlobivém drátku. Musím ale konstatovat, že prstýnek zvládly skoro všechny děti a Kristýnka ho nezapomněla krásně zabalit a schovat ho doma...hádejte kdo ten překrásný prstýnek s láskou navlékaný dostane pod stromeček?   

 

*Vánoční přáníčka*                                              16.11.2012

Víte co je to quilling? Quilling je výtvarná technika na základně úzkých proužků papíru stáčených kolem špejle. Jejich následným upravením vznikají tvary např. srdíčka, slzičky, lístečky, z nichž pak skládáme motivy například na přáníčka. A proč se na to ptám? Protože když jsme dostali od paní Tamary Šikulové výtvarný materiál pustili jsme se všichni právě do quillingu. Motali jsme a motali tak dlouho až se před námi na stole objevila ne hromádka, ale hromada smotaných koleček papíru. Co s nimi v předvánočním čase jsme věděli hned- vzniknou z nich vánoční přáníčka od Úsměváčků. A tak za chvíli na barevných čtvrtkách začala vznikat malá umělecká dílka dětí i maminek. Teta Jana do nich napsala krásné přání, ostaní maminky je nalepily a pak už jsme je schovali do bílých obálek, aby počkala na ten správný čas kdy se dostanou do vašich rukou.  A pro vás všechny na které se nedostane je tady taky jedno.   

 

*Plavání*                                                               9.11.2012

      Ivetka s Ondrou        

 

*Draci*                                                                  2.11.2012

Co bychom to byly za tvořílky, kdyby na našm podzimním programu chyběla výroba draků a dráčků. A aby to nebyli jen ti velcí draci, které tak rádi pouštíme na oblohu, pustili jsme se do výroby malých nezbedných dráčků z mechové gumy. Každý Úsměváček si vybral barvu mechové gumy která se mu nejvíce líbí a sám nebo s pomocí asistentů z ní vystřihl tělo dráčka. Tety Soňa a Jana zatím nastříhaly malé mašličky, které pak děti podle fantazie začaly navazovat dráčkům na ocásky z provázků. Každý drak dostal ještě mašličku na uši a na hlavu a když jim pak děti namalovaly ještě různé obličeje byli dráčci dokončení. Koukejte jaká to je velká dračí rodina!  

                                                         

 

                                       

 

*Plavání*                                                             26.10.2012

 

         Nikolka                        

*Canisterapie*                                                     19.10.2012

 

Dneska za námi přišla vzácná návštěva, paní Petra Königová ze skupiny Cantes o.s.Vysočina se svým psem Adélou se kterou provozuje canisterapii. Než přišli, vyrobili jsme si čepce, jaké nosí zdravotní sestřičky a Petru s Adélkou jsme přivítali jako správní zdravotníci. Adélka, i když je to obrovský vlkodav, byla hodná a přítulná. Někteří se jí ze začátku báli, ale brzy jsme se s ní všichni skamarádili a svůj strach jsme přemohli. A protože jsme byli opravdoví záchranáři, léčili jsme Adélce bolavé oči, zuby, záda, břicho, uši i tlapku. Pro všechny to byl velký zážitek a těšíme se, až za námi zase Petra s Adékou přijde.

                                                        

*Plavání*                                                             12.10.2012

 

               Ivetka s maminkou Ilonou    

*Podzimníčci*                                                        5.10.2012  

 

Rok se s rokem sešel a všude kolem nás je zase krásně barevný podzim, který zavítal i mezi Úsměváčky. Nasbírali jsme plno podzimních plodů- kaštany, listy, jeřabiny, šípky, žaludy, šišky a vyrobili si skřítky Podzimníčky. A protože nám šla práce pěkně od ruky, za chvíli jsme měli plno malých veselých panáčků.

 

*Plavání*                                                               28.9.2012

                                               

 

*Bílá paní Pernštejnská*                                         22.9.2012

 

V záři proběhla na bystřickém muzeu premiéra  zpěvohry Bílá paní Pernštejnská. Úsměváčci nezahálely a připravily si na tvoření na muzeu překvapení pro všechny děti, které se přišly podívat. Holky si vyrobily malou Bílou paní na špejli a kluci si mohli vymalovat erb podle vlastní představy, který si mohli hned připíchnout na oblečení. Na všechny malé i větší šikulky čekala sladká odměna a hlavně nalezená zpěvohra Bílá paní Pernštejnská.             

          

                                                       

                                                                                          

 

 

*Společná práce s vodovkami*                                21.9.2012

 

Dnes nás čekala velká společná práce.I když venku ještě svítí sluníčko, rozhodli jsme se udělat si na nástěnku podzimní strom. Asistenti na obrovský papír namalovali kmen stromu a větve bez listí. Vymalovali ho a děti se s chutí pustily do malování  a obtiskování listů. Strom se nám opravdu povedl, je veselý a září všemi barvami.

                                                

 

 

 

*Plavání*                                                               14.9.2012

 

       Kristýnka                    

*První schůzka po prázdninách*                                7.9.2012

 

Skončily nám prázdniny a tak se plni prázdninových zážitků scházíme v klubovně. Děti se moc těšily, že zase uvidí svoje kamarády a jen co se sešly, už si povídaly co pěkného o prázdninách prožily. Měly plno dojmů a zážitků. Proč toho tedy nevyužít? „Budeme malovat prázdniny a naše zážitky z nich.“ Tak to, nám oznámila teta Soňa. Ne všem dětem se malovat chtělo, ale nakonec i ti nejzarputilejší odpůrci pastelek vytvořili na papíře krásné prázdninové obrázky, které jsme si dali na nástěnku v klubovně. Už se všichni těšíme na příští schůzky v tomto školním roce.    

                                                 

 

 

*Hledání pokladu*                                                  29.6.2012

Hurá budou prázdniny! 
Děti už se těší na dva měsíce prázdnin a volno bude mít i naše klubovnička Úsměváčků. Pro děti jsme s našimi asistenty přichystali předprázdninové překvapení. Udělali jsme si výlet na Borovinku kde děti plnili různé úkoly. Za každý splněný úkol (lovení rybiček, poznávání hmatem…) na stanovišti dostal každý Úsměváček značku od asistenta namalovanou na tělo, což se dětem velice líbilo. Po splnění všech úkolů jsme začali hledat ukrytý poklad. Děti byly moc šikovné a dlouho jim hledání netrvalo,a nejhezčí byla radost dětí z jeho nalezení.Truhla byla plná dobrot a tak si je děti hezky rozdělili. Na závěr jsme si všichni opekli buřty a zazpívali si s kytarou u ohníčku. Stejně jsme se museli nakonec rozloučit. Bylo to moc krásné odpoledne, ani se nám nechtělo domů, ale čekají nás prázdniny, „HURÁ.“

                              

                                                                    

                                                                                    

                                                                            

 

*Plavání*                                                               22.6.2012

      Ivetka                               

 

*Návštěva koníků*                                                 15.6.2012

Návštěva koníků    15.6.2012                             
 Dnes jsme se u klubovny sešli o hodně dřív než obvykle. Nasedlo se do aut a hurá do Domanína, kde na nás všechny čekala rodina Konečných a hlavně jejich krásní koníci.Některým našim Úsměváčkům se ten jejich úsměv a hlavně oči úplně rozzářili radostí, ale u některých se objevil strach a obavy, co je čeká. Když se dá dohromady kůň a handicapované dítě, nemůže z toho být nic jiného než hipoterapie.. Některé děti se odvážily k jízdě hned jak koníky uviděly, jiné musely překonat pomocí maminek, tatínků a asistentů strach z tak velkého zvířete jakým kůň bezpochyby je. I rodiče a naši asistenti si vyzkoušeli jaké to je v sedle. Dokonce i teta Soňa se nechala přemluvit a nasedla na obrovského koně. Sice se trošku bála, ale zvládla nádhernou vyjížďku stejně dobře jako všichni Úsměváčci. Všem se to moc líbilo a děti se s koníky nechtěly ani rozloučit. Za odměnu od nás koně dostali dobroty, jako je tvrdý chléb, jablka a hlavně mrkev,kterou mají velice rádi. Hezké odpoledne jsme zakončili opékáním buřtíků.
Děkujeme manželům Konečným a jejich dětem, že nám umožnili tenhle výjimečný den pro naše děti.
Velké díky Úsměváčci!

 

 

*Plavání*                                                                 8.6.2012

         Eliška                          

*Dětský den*                                                          1.6.2012

 

 Vzhledem k nepřízni počasí jsme museli oslavu dětského dne přesunout do klubovny. Ale dětem to vůbec nevadilo, pekly se totiž buchty s čokoládou a pečení Úsměváčci milují. O těsto se postarala teta Soňa, ale buchty si musely děti  udělat samy. Plnily je čokoládovými kostičkami. Mnoho z nich čokoládu nedávalo do buchet ,ale pěkně do pusinky. Všichni byli pěkně upatlaní, ale spokojení. Než se vše upeklo děti se venku vyřádily s bublifuky a i babičky a dědečkové z DPS se divili kolik bublinek se nám podařilo vyfoukat! Po bublinkování jsme si ještě k upečeným buchtičkám uvařili kakao a pak už jsme jen ochutnávali, povídali a chválili malé pekaře.                                                                                                                                                                                                        Děti všechno nejlepší!                 

 

*Plavání*                                                               25.5.2012

            Vašík                          

*Ubrousková technika*                                          18.5.2012

Na dnešním tvoření v klubovně čekala děti ubrousková technika.Zdobí se jí různé předměty,jako jsou květináče,kachlíky, nebo dřevěná prkénka.Děti lepily různě vystřižené obrázky na dřevěné destičky.Ti šikovnější vše zvládli sami,těm méně šikovným pomáhali naši asistenti nebo rodiče.Vytvořili moc krásná dílka.Všichni měli radost, že umí zase něco nového. Obrázky dětí si můžete koupit při různých prodejních akcích, nebo v klubovně Úsměváčků.

 

*Plavání*                                                                 4.5.2012

            Štěpán                 

*BENEFIČNÍ KONCERT*                                          28.4.2012

                                    

 

*Zkouška na vystoupení*                                       20.4.2012


Po minulé zkoušce našeho vystoupení pro Benefiční koncert paní učitelky Lenky Macháčkové, musíme ještě dnes s dětmi naše představení jak se říká „dopilovat". Dětem se do zkoušení moc nechtělo a hlavně Vašíček se nechal dlouho přemlouvat. Ale nakonec byl ve zkoušce jeden z nejlepších herců. Všichni byli velice šikovní a ještě jsme si užili hodně legrace.
 

 

*Pátek třináctého :-) *                                           13.4.2012

 

                                                     

Dnešní den je pátek 13.4.Pro někoho je to nešťastný den,pro nás Úsměváčky byl šťastný,protože jsme se společně sešli v bystřickém kulturním domě při nácviku na naše blížící se vystoupení.  Budeme tancovat na 3.Benefičním koncertě Orchestru N. Kyjovského a jeho hostů.

Teta Soňa nás všechny rodiče, děti a asistenty seznámila s obsahem zkoušky a  vysvětlila svoje představy o vystoupení,což jsme záhy pochopili a mohlo se začít nacvičovat. Jednalo se o ukázky z pohádek – Křemílek a Vochomůrka, Trpasličí svatba,kde opravdu excelují Ivetka s asistentem Vlastíkem, O šípkových růžích a  O popelce.

Děti sklidily od nás přihlížejících velký potlesk, několikrát si scénky zopakovaly pro lepší zapamatování a pro tentokrát jsme zkoušku ukončili.

Všude vládla veselá nálada,děti i asistenti se snažili a byli úžasní,Soňa byla unavená a nadšená z toho jak nám to jde ,ale pro jistotu jsme si domluvily schůzku na další pátek,kdy si vystoupení ještě vyzkoušíme ve velkém sále Kulturního domu.                                                                    Už se na Vás naši milí diváci moc těšíme.       

 

*Vytvoření plakátu na koncert*                                 6.4.2012

 

           

Dnes jsme v dílničce vytvářeli plakát jako poděkování budoucím divákům našeho Benefičního koncertu. Teta Soňa vytiskla písmenka a my jsme je vymalovali. Potom jsme je nalepili na plakát a nakonec jsme k písmenkům otiskli naše ruce. Na maminky i asistenty se taky dostalo. Nikolka s Verunkou se nechtěli zašpinit, ale nakonec se jim to taky líbilo. Vypadali jsme jak tlupa barevných loupežníků. Takhle by nás asi domů nepustili a tak jsme se raději umyli. Těšíme se jak se bude plakát na koncertě líbit.

                                                

 

 

*Navlékání náramků*                                             23.3.2012

 

Jestli si myslíte, že navlékání korálků je jenom pro holky, tak jste se měli na nás dneska přijít podívat. Navlékání korálků na pamětový drátek se líbilo každému. A barevných korálků bylo tolik, že si každý vybral. Hezky jsme si procvičili prstíky a na konci dílničky jsme si nesli domů krásné náramky. Někteří  Úsměváčci byli tak pilní, že odcházeli nazdobení jako na módní přehlídku. 

 

*Veselé kočičky*                                                      9.3.2012

 

   

Dneska na nás v dílničce čekaly veselé kočičky. Všichni už se těšíme na jaro, tak si ho zkusíme přivolat. Chce to jenom hodně veselých pastelek, kterými na tělíčko vystřižené z papíru namalujeme kolečka nebo puntíky. Potom stačí přimalovat fousky, velké oči kočičí, přilepit ocásek a veselé kočičky jsou na světě.   

 

 

Úsměváčci-PDRP

 

 

 

A protože nám naše tvoření doopravdy jde a máme mezi sebou velmi hezké vztahy, řekli jsme si s maminkami, že se osamostatníme.

Od 27.2.2012 jsou zaregistrovaní  Úsměváčci-PDRP jako nově vzniklé občanské sdružení.

Slečna Iva Makalová- studentka z Prahy, nám vytvořila krásné logo.

                                               

                                   

 

*Strašidýlka s čepičkou od babičky Jany*                         24.2.2012

 

 

Máte doma roztrhané silonky? Tak to je první ingredience k vytvoření strašidýlka. Punčochu vycpeme vatou, aby vznikla pěkná kulatá hlavička. Na tu jsme nalepili pletenou čepičku, kterou nám upletla naše babička Janička. Každý si vybral jinou…jedna byla proužkovaná, jedna měla ohrnovací kšilt a všechny měly i nezbytnou bambulku. No a když jsme měli takto krásně vytvořené hlavičky, stačilo k nim už jen přivázat kruh z látky místo strašidlácké sukýnky. A co by to bylo za strašidlo bez pořádně velkých mrkacích očí? Ty nám musí přilepit maminky, protože tavná pistole by nás mohla popálit. Ještě domalovat nos a pusinku a hlavně vymyslet strašidýlku jméno, bez něj totiž žádné strašidlo nemůže být. A tak tu máme najednou Šmudlu, Famfulínka, Dřímala, Umpalumpu, Prďolku, Ťulíčka, Píďalku, Kuliočka, Šklebíka, Mrkáčka, Ferdu, Mazlíka, Dobbyho,  Rudíka, Bertíka, Růženu, Dred...

                                               

 

*Veselí jarní ptáčci*                                               17.2. 2012

 

  

Protože už je zimy  a sněhu letos dost, rozhodli jsme se, že zkusíme veselými jarními ptáčky přivolat jaro. Vystříhali jsme tělíčko. Někomu to šlo hezky, někdo statečně bojoval s nůžkami a někomu pomohli asistenti. Potom jsme si nastříhali dlouhé barevné papírové proužky a udělali z nich ptáčkovi kytičkové křidýlko. Doprostřed křidýlka jsme nalepili kytičku z půlky kulatého ubrousku. Ještě jsme namalovali ptáčkům očko a červený zobáček a jaro může nastat.  

 

 

 

*Návštěva u Úsměváčků                                                                     a výroba želviček*                                                                 27.1.2012

 

 

Dnes nás na Úsměvu navštívil pan starosta Karel Pačiska. Mezi tím, co teta Soňa s ostatními maminkami mluvila s panem starostou, děti se za pomocí asistentů pustily do výroby želviček. Pečlivě je vystříhaly a pak popustily uzdu fantazii při zdobení kamínků, které tvořily krunýře pro želvičky. Nezapomnělo se ani na oči, které každé želvičce nalepila teta Ilona a želvy byly hned o něco veselejší.
Nesměli jsme zapomenout ani na fotku se vzácnou návštěvou. 
Po odchodu pana starosty proběhla zkouška triček na připravovaný dubnový koncert. Paní Miluška se pustila do lakování zaschlých barev na kamíncích. Potom už jsme želvičky nechali zaschnout a těšíme se, že si je vezmeme za 14 dnů pěkně suché sebou domů. 

                                                      

 

 

 

*Malování na sklo*                                              6.1.2012

 

Dnešní páteční odpoledne si pro nás připravila teta Miluška. Přinesla sklíčka a a papírové obrázky pod ně. Teta Soňa dostala z úkol koupit ty správné barvičky, které drží na skle a pak už jsme si vzali štětce a začali vymalovávat podle obrázků plošky na sklíčkách.Vznikly nám nádherné průsvitné vitrážové obrázky. Tety na ně ještě přilepily provázek, abychom si mohli obrázky hezky pověsit  do okna, na zeď nebo na dveře. Potom jsme si ještě zazpívali naše oblíbené písničky, popovídali si, co jsme našli pod stromečkem a rozešli se i s našimi obrázky a maminkami domů.