Kronika 2013

Prosinec 2013 

6.12.2013  Plavání
 
13.12.2013  Papírové baletky
Dnes jsme se pustili do boje s nůžkami. Maminky i asistenti nám moc pomáhali a tak se nám podařilo udělat nádherné papírové baletky, které budou zdobit naše okna místo sněhových vloček, kterých je letos pomálu. Třeba se nám tou sněhovou krásou podaří přivolat zimu. 
 
 
20.12.2013  Plavání
 

Listopad 2013

1.11 2013 Výroba sněhuláků na vystoupení
Na vánoční vystoupení potřebujeme vyrobit sněhuláky. A tak kreslíme, stříháme, obkreslujeme, lepíme a soustředíme se, aby sněhulák a všechny jeho části vypadaly tak, jak mají. A tentokrát se nesnaží jenom děti, ale i maminky vzpomínají, vytahují jehlice a předhánějí se, která rychleji a lépe uplete sněhulákovi šálu. Děti chvíli pracují, pozorují, potom si hrají a ukazují nám, jak krásný a bezprostřední je jejich svět. Výsledkem odpoledne je dlouhá řada sněhuláků, připravená pomoci nám s vystoupením.
 
8. 11. a 22. 11. 2013 Plavání
 
15. 11. a 22. 11. 2013 Nacvičování na vystoupení
Nabídka na vystoupení na Vánočním koledování na bystřickém náměstí se pro nás stalo velkou výzvou.
Není pro nás lehké udržet dlouho pozornost, věnovat se jedné věci, poslouchat a mít zavřenou pusu zrovna, když potřebujeme něco říct kamarádovi nebo když zrovna naše nohy a ruce chtějí běhat a tleskat. Ale my to zvládneme! Nejdříve básnička, potom písnička, převléknutí, válení koulí, navléknutí křídel, taneček, písnička a tak dále a znovu, protože opakování je matka moudrosti. Ale nemyslete si, že to pro nás bylo nějaké mučení. Smích často přerušil naši zkoušku, nezapomněli jsme ani na odpočinek a nabrání síly, aby konečný výsledek byl dokonalý. A věřte – pro nás opravdu byl!
Děkujeme všem rodičům, asistentům, kamarádům, pomocníkům, ale hlavně dětem za přípravu a realizaci.
 

Říjen 2013

4. 10. 2013 Vánoční řetězy z kukuřice/popcornu/ a jeřabin
   Čas vánoční se blíží, a proto jsme se i my rozhodli, že chceme být připraveni a začali jsme pracovat na vánoční výzdobě – řetězu z kukuřice /popcornu/ a jeřabin. Víte, že navléci popcorn na jehlu tak, aby vám nepraskl, je velmi těžké i pro dospělého člověka? Ovšem naši Úsměváčci vždy vymyslí něco originálního – to co praskne a nedá se navléknout – dá se sníst. A tak začaly vznikat naše řetězy. Jeřabin na nich bylo dost a popcornu bylo zase dost v bříšku. I tak jsme v závěru našeho veselého setkání měli krásné řetězy a za sebou veselé odpoledne plné smíchu a rozzářených očí.
 
11. 10. 2013 Plavání
 
18. 10. 2013 Vánoční přáníčka
Vánoce jsou před námi a my chceme poděkovat všem, kteří v letošním roce s námi spolupracovali, pomáhali nám, jak finančně, tak materiálně anebo na nás jen mysleli, usmáli se a brali nás takové, jací jsme. Rozhodli jsme se pro vyrobení přáníček originální metodou, pomocí barevných tuší, provázku a pastelek. Každé dílo, které vzniklo, bylo vskutku originálem, každý ve svém obrázku viděl něco jiného, fantazie pracovala naplno. Byli jsme sice trochu špinaví, ale spokojenost a úsměv nás neopustili a společně strávené chvíle jsme si pořádně užili. 
 
25. 10. 2013 Plavání
 
 
 

72 hodin Ruku na to!

11. 9. 2013  Protože dobrých skutků je na světě pořád málo domluvili se Kolektiv mladých hasičů SDH Bystřice nad Pernštejnem a o. s. Úsměváčci-PDRP na společné akci v rámci projektu 72 hodin Ruku na to! 11. 9. 2013 se děti z klubu Úsměváčci nemohly dočkat 15 hodiny. Vybaveni nákrčníky s nápisem projektu od ČRDM (Česká rada dětí a mládeže), spěchaly s maminkami a asistenty za mladými hasiči na hasičskou zbrojnici, kde pro ně byl připraven program. Mladí hasiči pod vedením Jana Šikuly přichystali pro postižené děti ukázku techniky. Velké hasičské auto si mohly děti prohlédnout nejen z venku, ale i uvnitř. Moc se jim líbilo sednout si na místo hasičů …. a co teprve, když auto začalo houkat a blikat jako při opravdovém výjezdu! Viděli jsme ukázku, co vše si na sebe musí hasič při požáru obléknout a jak je taková výzbroj těžká. Potom jsme zažili cvičení požárního útoku. Hadice z rukou mladých hasičů létaly a i Úsměváčci si vyzkoušeli, jak je těžké rozhodit ji na správné místo.  A do hadic přece patří voda! Ani o tu postižené děti nepřišli. Hasiči pro ně naplnili džberovou stříkačku. Všichni jsme si vyzkoušeli hašení plechovkového požáru. Nejmenší děti ještě házely balónkem na figurínu hasiče a moc se smály, že bude mít pan hasič plné bříško balónků. Na závěr jsme zjistili, jak krásně ve tmě svítí hasičská přilba a jak rychle umí sjet správný hasič po skluzu. Navíc ještě hasiči Úsměváčky obdarovali balíček s obrázkem, sladkostmi a omalovánkami. Hasiči od Úsměváčků dostali nejmíň milion úsměvů a rozzářených očí… a ještě si v duchu projektu všichni rukou dáním slíbili, že se určitě nevidí naposledy.                                                                                                         Jan Šikula

 

11. 9. 2013- 13. 9. 2013

A protože je na světě i málo empatie a úsměvů, rozhodli se Úsměváčci, že ten dobrý skutek mladých hasičů pošlou dál. Přihlásili se také k projektu 72 hodin Ruku na to! s akcí, která se zrodila v mé hlavě a kterou jsme nazvali „Daruj úsměv“. Namalovali sto a jeden úsměv a ty se pak rozběhli se svými maminkami a asistenty rozdat lidem v Bystřici. Ke každému namalovanému úsměvu přidali ještě ten svůj. Bylo moc hezké vidět přívětivé reakce lidí, kteří nejednou sahali pro peněženku, protože si mysleli, že děti vybírají peníze, a když se dozvěděli, že by děti rády viděly za namalovaný úsměv na oplátku jen ten jejich, byli velmi mile překvapeni a náměstí úsměvy jen svítilo. V neděli dopoledne, když děti rozdaly poslední namalovaný úsměv, se rozhodly, že budou malovat úsměvy dál a příští rok budou opět přinášet všem lidem v Bystřici malované i svoje úsměvy.                                                                                                                                                            

 Po dopsání tohoto článku jsem otevřela email ve kterém bylo velké ocenění nejen mé práce pro handicapované, seniory a děti v Bystřici n.P.,  ale celého o.s. Úsměváčci-PDRP a všech, co se na jeho činnosti podílí.                                                                                                                                                      Dobrý den,

rád bych Vás touto cestou informoval, že jsme váš projekt 72 hodin, kdy jste darovali úsměv v Bystřici nad Perštejnem, vyhodnotili jako nejzajímavější projekt v kategorii projektů zaměřených na lidi. Tímto bych Vám i Vašim dětem rád pogratuloval. Ještě jednou moc děkujeme za krásný projekt a budeme se těšit na další spolupráci v rámci projektu 72 hodin.

 S přátelským pozdravem

 Ing. Ondřej Šejtka

místopředseda České rady dětí a mládeže

A dovolte mi ještě jednu velkou moudrost: „Až na konci života budou sčítat Tvé dny, nebudou se ptát, kolik milenek jsi měl, kolik drahých aut jsi vystřídal, ale určitě se zeptají, kolik úsměvů jsi vyloudil na dětské tváři.“ Já dodávám, nejen na dětské, ale na každé lidské tváři. Přeji Vám krásný den plný lásky a úsměvů.

                                                                       Soňa Dudková

 

Září  2013

6.9.2013 na první schůzce po prázdninách jsme se museli všichni prvně vypovídat...každý dělal o prázdninách něco zajímavého a my jsme byli všichni moc zvědaví. A když už nás bolely pusinky, museli jsme zapojit ještě ruce. A jak jinak než, že si ty prázdniny namalujeme. Verunce se zelenou pastelkou rostl pod rukama les, Alexovi zase pořádně velký rybník, Nikolce rozkvetlá louka, Kristýnce pejsek. Všechny svoje krásné zážitky přenesly děti na papír. Obrázky jsme si vystavili v klubovně na nástěnku a chodíme se na ně dívat, abychom si připomněly prázdninová dobrodružství.

 

13.9.2013 jsme s Úsměváčky plavali

 

20.9.2013 nás napadlo zapojit se do projektu 72hodin Ruku na to! s projektem Daruj úsměv. A protože jsme v tomto projektu chtěli lidem z Bystřice darovat úsměvy, pustili jsme se do jejich malování. Úsměvů na kartičkách přibývalo a my už jsme se těšili, jak je budeme lidem rozdávat.

 

 

*Rozloučení se školním  rokem a vítání prázdnin*    28.6.2013

*Plavání*                                                                21.6.2013

 *Zvířátkové magnetky z výřezů*                                                       14.6.2013

Dnes nás teta Soňa překvapila dřevěnými výřezy zvířátek. Bylo jich tolik, že jsme nevěděli které zvířátko si vybrat. Museli jsme se ale podělit a tak jsme se hezky domluvili a každý si odnášel z košíku na své místo jedno zvířátko. A protože jsme chtěli mít zvířátka veselejší, chytli jsme do rukou pastelky i fixy a pěkně si svá zvířátka vybarvili. Nakonec jsme si nalepili na druhou stranu kousek magnetické pásky a zvířátkové magnetky už zdobí naše lednice.

 

*Vystoupení pro seniory*                                         11.6.2013

Po velkém nacvičování a s nemalou trémou se 11. června 2013 sešli Úsměváčci s maminkami a asistenty, aby potěšili seniory na jejich každoročním setkání, které se konalo po čtyřech letech opět v KD v Bystřici n.P. a které dostalo název: „Co neodnesl čas“.               Uváděním celého programu se ujala naše předsedkyně Soňa Dudková v krásné róbě a klobouku ze salonu paní Hany Baxantové se svým nejmladším synem Štěpánem, který se oblékl do námořnického oblečku. Po úvodní písni od Waldemara Matušky-Co všechno odnes čas, se oba jako profesionálové ujali slova a uvedli vystoupení Úsměváčků. A tak jsme se najednou ocitli na lázeňské kolonádě se Švihákem lázeňským, zařídli si nový byt s písničkou Dáme si do bytu, potom jsme se všichni pustili do tance s vnučkou , která prosila Babičko nauč mě charleston a nakonec jsme prošli po městě plném zvláštních ulic s Učitelkou Josefínou. Všichni Úsměváčci se velice snažili a babičky i dědečkové je odměnili dlouhým potleskem. 

*Plavání*                                                                7.6.2013

*Den dětí *                                                            31.5.2013

Den dětí se musí pořádně oslavit. A co mají nejraději děti kromě pohádek, her a zvířat? Přece něco dobrého. Proto se maminky rozhodly, že svým dětem i asistentům udělají v den jejich svátku poháry. Do nich patří vše, co děti milují…ovoce, šlehačka, lentilky a hlavně zmrzlina. A pak už jen otevřít pusinky a za chviličku byly všechny misky úplně prázdné a děti rozesmáté. 

 

*Plavání*                                                               24.5.2013

I tatínci si rádi hrají

 

*Dárkové kabelky s mozaikou*                               17.5.2013

Darovat dárek je jedna z možností, jak druhému vyčarovat úsměv na tváři. Rozhodli jsem se proto vyrobit si na ty dárečky kabelky. Nejprve jsme museli zaúkolovat maminky, aby nám nasbírali Tetrapaky. Netrvalo dlouho a pilné maminky nám jich poschovávali na tolik, že nám to zabralo celé odpoledne abychom je proměnily v překrásné dárkové tašky. Prvně jsme krabice namalovali barvami, poté na ně asistenti nalepili oboustrannou pásku a na ni děti nalepovali předem vystříhané z papíru, malé, barevné kostičky. Nakonec jsme krabičku zastřihli do potřebné velikosti a tím také vytvořili ozdobný okraj. Pak už jen scházelo udělat dírky a do nich provléknout provázky jako ouška a dárková kabelka byla na světě. Teď společně s malým dárkem uvnitř může udělat obrovskou radost našim blízkým. 
Ale jelikož naše velké vystoupení už se blíží, museli jsme ještě chvilku věnovat nacvičování. Tentokrám už s vyrobenými pomůckami.

 

*Plavání*                                                               10.5.2013

Náš velký plavec Verunka

                                           

*Výroba kulis na vystoupení*                                    3.5.2013

Protože jsme se rozhodli potěšit veřejnost naším vystoupením, čeká nás spousta dřiny s přípravou. Proto jsme dlouho neotáleli a pustili se do toho rovnýma nohama. Prvním oříškem byl pro maminky a asistenty sestavit zábavný program. Některé děti se tohoto nelehkého úkolu zhostili opravdu zodpovědně a někteří se veřejnému vystupování bránili zuby nehty. Ale nakonec se podařilo všechny děti do akce zapojit a šlo se nacvičovat. Tanečky a scénky šli dětem i maminkám na výbornou. Ale bez kostýmů a kulis to nebylo ono. Tak jsme se pustili do stříhání, lepení a malování a po chvilce pilné práce se nám začali rýsovat první výtvory.  Ale zdaleka nemáme vyhráno, a ještě budeme potřebovat spoustu času a šikovných ručiček.

 

*Plavání*                                                              26.4.2013

                              

*Výroba přívěsků na klíče*                                     19.4.2013

Dnes nám Soňa přinesla korkové špunty na lahve. Ptali jsme se co s nimi budeme bez lahví dělat a netušili jsme co hezkého si poneseme domů. Asistenti nám nachystali akrylové barvičky a malé štětečky a mohli jsme začít. Až teď jsme si všimli, že ve špuntech je navrtáno malé očko. Při malování to byla velká výhoda, protože se špuntík za očko dobře držel. A tomu kdo má trošku nešikovné ručičky pomohl s držením asistent. Na špuntech začali lézt barevní hadi, usmívaly se na nás obličeje, koulely se puntíky …no prostě naše fantazie vytvořila malá a jedinečná dílka, která asistenti rozvěsili na připravené šňůrky s háčky a tam jsme je nechali pořádně zaschnout. Další den je Soňa nastříkala bezbarvým lakem a my jsme si je mohli na další schůzce pověsit na své klíče a nebo je darovat maminkám.

                    

 

 

*Plavání*                                                             12.4.2013

 

                           

*Návštěva TV Vysočina u Úsměváčků a výroba bubínků*  5.4.2013                                

Protože jsme nedávno otevřeli novou klubovnu a rádi bychom se s ní pochlubili i lidem, kteří neměli příležitost přijít osobně do klubovny pozvali jsme na návštěvu Tv Vysočina. Děti i maminky měli trošku trému, ale díky milému přístupu moderátorky a pana kameramana ji brzy překonali a všichni se tak mohli podívat na Tv Vysočina jak to u Úsměváčků v klubovně vypadá a hlavně co všechno umíme.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d8fMKkDyL1w#!

 Reportáž o Úsměváčcích najdete od 10:49 minuty

 

A že se bylo na co dívat, dnes jsme se rozhodli udělat další hudební nástroje do naší kapely. Maminky zpočátku nevěřily, že papírové tácky nemáme na dobrůtky, ale na tvoření. Ale když děti tácky nádherně pomalovaly, přidaly k nim i držátko a na vlně korálky aby se na bubínky dalo bubnovat, maminky se jen usmívaly.

 

 

*Plavání*                                                             29.3.2013

                                   

*Canisterapie*                                                       26.3.2013

https://www.youtube.com/watch?v=wjmLuJhghMI&list=UUKECHhh1ItDOieD7EoElRHQ&index=5

                       

*Otevření nové klubovny a zdobení perníčků*         22.3.2013

 

*Plavání*                                                              15.3.2013

                                              

*Dárkové krabičky z Tetrapacků*                             8.3.2013

 

 

Dárkových kabelek není nikdy dost a tak když nám maminka Veronika ukázala jak se dají vytvořit z Tetrapacků, museli jsme to hned vyzkoušet. Všichni jsme se postarali o jejich sbírání. Potom se z krabičky musí oškrabat vrchní potištěná vrstva a nalakovat barvou. O to se postarali babička Janička a dědeček Karel. Ten má s malováním velké zkušenosti, protože býval malířem. Na nás už zbylo krabičky nazdobit metodou decoupage. A tak na krabičkách vykvetli ubrouskové kytičky, poskakují na nich velikonoční zajíčci, létají červené berušky  a koulí se hraví medvídci. Ke každé kabelce patří ještě provázkové nebo mašličkové uši. S těmi nám pomohli asistenti a maminky. Všichni se už moc těšíme až do našich kabelek dáme někomu milému dáreček od srdce.

                                                       

 

* Plavání*                                                               1.3.2013

                                               

*Jarní přáníčka a canisterapie*                               22.2.2013

 

*Plavání*                                                             15.2.2013

 

*Plavání*                                                               8.2.2013

Alex 

 

*Výroba koupelových solí*                                     1.2.2013

Dnes přišla teta Soňa s obrovskou taškou na rameni. Prohýbala se pod ní a když ji postavila na zem šli jsme se podívat co v ní je za těžký poklad. A byl to doopravdy poklad...poklad nad zlato...SŮL! Ale co s ní budeme dělat? Se solí se solí jídlo a nebo chodníky aby neklouzaly, ale sníh právě včera všechen zmizel. Když Soňa vytáhla barvy, levandulovou vůni a lahvičky začali jsme všichni tušit, že nás čeká barevná práce a výroba koupelových solí. Nasypali jsme ji do větších krabiček, aby se sůl dala promíchat s barvou a vůní a pak jsme si vzali každý lahvičku, trychtýř a udělali jsme v lahvičkách krásnou solnou duhu. Pomáhali dokonce i tatínci a všichni jsme se moc bavili. Při odchodu se snad každý z nás těšil do vany.

 

 

 

 

* Plavání*                                                            25.1.2013 

Vašík 

*Sněžítka*                                                          18.1.2013

Sněží venku a tak musí sněžit i v klubovně! Donést si skleničku není žádný veký problém. Přesnídávka se sní, maminka ji umyje a děti pomohou s utíráním. No a pak už se pustíme do tvoření. Děti jsou zvědavé, co může z těch skleniček, ozdob stromečků a hlavně z hraček z Kinder vajíček vzniknout. Nejdůležitější práce je vybrat správnou hračku....aby byla správně velká a barevná a hlavně se musí líbit.A že jich teta Jana se Soňa donesly spoustu, vybírání trvalo nejdelší dobu. Pak odšroubovat víčko a s asistenty a maminkami na něj nalepit postavičku, dekoraci a stromečky. Do skleničky si každý skoro sám napustil vodu a pak vybral tu nejkrásnější barvu třpytek. Nasypali jsme je do vody a zavřeli skleničky zvířátkovými víčky...utáhnout....zaštěrchat ....a sněžit. 

*Plavání*                                                            11.1.2013

Eliška s maminkou Jitkou