Kronika 2014           

Prosinec

5. prosince 2014 Plavání 

A zase do bazénu – my se tolik těšíme!

 

12. prosince 2014 Vánoční přání

   Jaké by to byly vánoce, kdybychom si nevyrobili vánoční přáníčka. Sonička, jako vždy vše krásně připravila a my jsme už jen popíjeli teplé kakao a při tvoření si krásně popovídali.

 

Listopad

7. a 21. listopadu 2014 Plavání

Plavání je naše veliká radost a tak se 2x měsíčně vydáváme všichni do bazénu a tam si vodní radovánky skvěle užíváme  J

14. listopadu 2014 Nácvik programu na Vánoční koledování

 Jako každoročně i letos se naši Úsměváčci rozhodli obohatit program Vánočního koledování o jejich vystoupení v amfiteátru v Bystřici nad Pernštejnem. A samozřejmě se na tuto velkou akci musíme náležitě připravit, a proto jsme dnešní odpoledne věnovali nácviku našeho krátkého programu. Není lehké vysvětlit každému, co má dělat, kdy se převléknout, kdy zpívat a kdy mluvit a hlavně kdy zavřít pusu a mlčet. Ale je to velká legrace a už se moc těšíme.

28. listopadu 2014 Generální zkouška

 A je to tady – zítra vystupujeme. Poslední zkouška. No, poslední, taky druhá, ale víme, že jsme dobří a naše vystoupení bude krásné a dokonalé. Tak že zopakovat vše, co jsme se minule naučili a raději hned několikrát.

29. listopadu 2014 Vánoční koledování na bystřickém náměstí a vánoční dílničky

 Počasí bylo škaredé, ale naše vystoupení krásné. Děti si to opravdu užili – je krásné pozorovat, jak s nejistotou vstupují na pódium a prvních pár sekund se rozkoukávají. Ale jakmile začne hrát hudba, všichni se rychle zapojí a vžijí do svých rolí – jsou prostě jedineční a závěrečný potlesk je pro ně velkou odměnou. Rádi jsme se po vystoupení šli ohřát do půdních prostor muzea, kde probíhaly vánoční dílničky a každý si mohl odnést vlastnoručně vyrobenou ozdobu.

 

 

Říjen

3. října 2014 Papírové ovoce

   Podzim je tu, a proto i my tvoříme na toto téma – podzimní ovoce a dýně z papíru. Není to tak lehké, jak to vypadá a možná i proto se některým z nás hruštičky a jablíčky klátí na všechny strany, ale i přesto jsme se svými výtvory spokojeni a po práci odpočíváme a hrajeme se.

   Maminky se mezitím domluvily, kdy společně v rámci projektu 72 hodin – Ruku na to, budeme rozdávat štěstí – malý čtyřlístek, který jistě potěší každého, kdo ho dostane.

 

 

10. -12. Října 2014 Projekt 72 hodin – Ruku na to

   Každý z nás by si jistě přál dostat štěstí a tuto možnost dostal od Úsměváčků. My štěstí rozdávali. A moc se nám to líbilo. Bylo pěkné pozorovat lidi, jak si prohlížejí darovaný čtyřlístek a na oplátku se na nás usmějí a děkují. Děti se rozběhli po náměstí, nejprve s trochou studu, ale později s velkou kuráží.  Rozdávaly a rozdávaly. Přála bych všem, a to nejenom obdarovaným, aby kousek svého štěstí měli a třeba ho i darovali, tak jako my.

 

17. října Dráčci

   Podzimní téma zatím opustit nechceme, protože podzim je tu stále se všemi svými barvami a záludným počasím s námi. A k podzimu neodmyslitelně patří draci. Jelikož je bezvětří, tak si vyrobíme svého draka na špejli a „létat“ s ním budeme po klubovně. Papír, pastelky, lepidlo, špejle a krepový papír jsou připravené a my jdeme na to. Dráčci jsou krásní a všichni z nich máme velkou radost.

 

31. října 2014 „Smršťovačky“

  Je tady opět pátek a my se scházíme v klubovně. Dnes na nás čeká celkem lehká práce s velmi krásným a trvalým výsledkem – malujeme na smršťovací šablonu berušky, cvrčky, motýly, auta, kytičky aj. pastelkou, na kterou musíme trošku zatlačit, aby výsledek byl co nejlepší, vše dáme do vlastnoručně vyrobené obálky a předáme tetě Soni. Jejím domácím úkolem bude vše zapéct a na příští klubovou schůzku přinést krásné, barevné přívěšky, které v troubě vzniknou.

Září 

12. září 2014 Plavání

   Tak po dnech odpočinku a lenošení, opět  Úsměváčci  zahajují svoji činnost. Dnešním dnem pokračujeme ve svých pravidelných schůzkách – v lichých týdnech plaveme a v sudých se setkáváme v klubovně, kde společně tvoříme, hrajeme si a provádíme mnoho jiných činností, které nás baví.

   Tento týden máme plavání a pořádně jsme si ho užili.

 

 

16. září 2014 Návštěva zámeckého statku Dolní Rožínka

   Díky Soniččinu úsilí a Nadaci Agrofert jsme získali finanční zajištění pro hipoterapii, kterou mohou naše děti využít buď na farmě Eden v Bystřici nad Pernštejnem, nebo na Zámeckém statku v Dolní Rožínce. Dnes jsme se právě vypravili na Rožínku, abychom zde v krásném prostředí strávili nádherné odpoledne v koňském sedle. Na koních jsme se vystřídali úplně všichni a procházka do lesa byla pohlazením pro naše duše. Děkujeme Břéťovi Suchardovi za ukázku, krásný přístup, trpělivost a odpoledne plné zážitků. A děkujeme i Soně, protože díky ní, si tento zážitek můžeme dopřávat.

 

 

19. září 2014  Tvoření v klubovně

   Dnes si pro nás Soňa připravila tvoření, které se nám velice líbilo a zaměstnalo i maminky, které nám musely s konečnou fází pomoci. Dostali jsme květináč, na který jsme opatrně „připlácli“ zapékací hmotu. Každý z nás si vybral různé tvary – někdo chtěl kytičky někdo holubičky -no prostě každý si z nabízených vykrajovátek vybral a pracoval na svém díle. Maminky potom dostaly za úkol doma v troubě květináč zapéct a my jsme se radovali z krásného květináčku, který jistě doma využijeme.

 

Srpen

Charitativní fotbalový turnaj pro Martínka
 

  Třicátý srpen byl dnem, který zůstane dlouho vepsán v srdcích mnohých z nás. Byl to úžasný den, kdy se pár lidiček rozhodlo nebýt lhostejní a sobečtí a ukázali světu, že existují a jsou lidé, kteří chtějí a mohou pomoci. Osud se s dvouletým Martínkem opravdu nemazlil, smekám před jeho rodinou, ale hlavně před ním samotným, protože takový bojovník si poklonu opravdu zaslouží a zaslouží si nejenom poklonu, ale i finanční prostředky, které se tento den podařilo nashromáždit.

   Všem, kteří se rozhodli přispět byl nabídnut velmi zajímavý program  - fotbalové utkání malých sportovců, možnost penalt na gólmana divize Pavla Trávníčka, skákací hrad, trampolína, malování na obličej, dočasné tetování, tvoření papírových soviček a přáníček, nechybělo velké množství klaunů, balónků, losování hry o ceny, canisterapeutiční pejsci, velký výběr občerstvení a závěrečné vypouštění lampiónů štěstí s napsanými přáníčky pro Martínka jen završilo krásný den – no prostě skvělá zábava, která přispěla k dobré věci a ukázala, že mnoho lidí, kteří se mezi sebou ani neznají dokáží spojit své síly a vytvořit bohatý program.

   Úsměváčci se na této akci podíleli ze všech svých sil. Velmi krásné a dojemné bylo vystoupení Štěpána a Pepíčka – zdravého a hendikepovaného chlapce. Nesmělo chybět naše oblíbené malování na obličej, tetování, a jelikož neustále něco vyrábíme, nezapomněli jsme ani na naše tvořivé dílničky.

   Ještě jednou mi dovolte poděkovat všem, kteří přispěli. Velké díky patří Městu Bystřice nad Pernštejnem, fotbalistům SK Bystřice, canisterapeutům, všem Úsměváčkům, dobrovolníkům a lidem, s dobrým srdcem.   Díky

 

Červen

2.6.2014 Skutek roku 2013
 
 
4.6.2014 Návtěva redaktorky Českého rozhlasu

Dnes nás přijela navštívit redaktorka Českého rozhlasu paní Irena Šarounová. Natáčela se Soňou rozhovor o ceně Skutek roku 2013. Moc se jí u nás v klubovně líbilo a nakonec jsm

e se i my přestali ostýchat a něco hezkého jí pověděli na mikrofon. Nezapomněli jsme ani na malý dáreček z našich výrobků a paní Šarounová nám nakreslila do kroniky nádherně usměvavé sluníčko.

 

9.6.2014 Plavání
16.6.2014 Ulepené odpoledne

Když dnes přišli Úsměváčci do své klubovny, netušili, co na ně Soňa připravila. Čekalo je velké množství barevných, na drobno nařezaných proužků papírků, bílá čtvrtka a šablona auta, kytičky, čtyřlístku. Naším úkolem bylo nalepit proužky pěkně vedle sebe na čtvrtku, a že to byl úkol nelehký se ukázalo za chvíli. Proužky se lepily nejenom na čtvrtku papíru, ale i na nás a na naše prsty. Ale všichni jsme statečně zabojovali a nad proužky zvítězili! Na konec ještě nalepit šablonu a krásný obrázek byl hotový. Během odpoledne nás čekalo ještě jedno krásné překvapení – návštěva tety Zuzanky s miminkem Apolenkou. Všichni jsme se nemohli odtrhnout a každý z nás chtěl miminko pochovat.

23.6.2014 Plavání
30.6.2014 Vítání prázdnin u Zuzanky

Už se stalo tradicí přivítat prázdniny u Zuzanky v Domaníně. K tomuto setkání všech Úsměváčků, patří neodmyslitelně kytary a zpěv, oheň a opečené párky, nějaké ty sladkosti, ale hlavně kamarádi. Letos k nám přibyla i malá Zuzančina Apolenka, která šla z ruky do ruky a evidentně se jí to líbilo. Večer jsme se rozcházeli do svých domovů a usínali se vzpomínkami na nádherné odpoledne a hlavně s očekáváním co přinesou prázdny.

 

 

    

Květen 

2.5.2014 Zkouška na vystoupení
 
Nacvičujeme, nacvičujeme , nacvičujeme a zkoušíme. Musíme nachystat spoustu věcí a tak se každý chopí své práce. Ti co vystupují ve scénkách nacvičují a ostatní chystají věci , které se musí přemístit na náměstí...barvy na obličej, lampiony štěstí, kulisy, texty, klaunské převleky, bublifuky, stojany na malování a...a...a...a...a...
 
10.5. 2014 Náš velký den 
 
 1,2,3...RODINA 

A je to tady. Den D. Vše je připraveno, počasí objednáno a my trošku nervózní. A nejenom my, ale všichni vystupující. Děti z mateřské školky Pohádka, dívky z aerobiku Jitky Exlové, canisterapeutiční pejsci, děti ze speciální školy, začínající herci Divadla Beze jména,…. Největší nervozita ovšem jistě panovala ve skupince Úsměváčků. Nemyslím tím mezi dětmi, ale dospělá část účinkujících měla trému jako trám. Ovšem zcela zbytečně – jejich vystoupení bylo vskutku profesionální. Další část programu byla nádherná  - vypouštění lampiónů štěstí s napsaným přáním se účastnili snad všichni přítomní. Následná diskotéka už jenom završila nádherné odpoledne plné klaunů, pomalovaných obličejů, smíchu a radosti. Závěrem si dovolím citovat z nádherného projevu Soničky, která celým odpolednem se svým synem Štěpánem provázela:“ Není důležité, jestli je rodina úplná, jestli se v rodině narodí dítě s handicapem anebo jestli je to rodina pěstounská. Důležitá je pouze láska a tolerance v rodině, ze které bychom si všichni měli odnést pocit naplnění, bezpodmínečné lásky a domova. Protože nezáleží na tom, kde jsme se narodili a někdy i komu, ale na tom, s kým žijeme a jak.  

   Ještě jednou děkujeme všem sponzorům, vystupujícím, účinkujícím, ale hlavně rodinám, které nás přišli podpořit.

 
9.5.2014 Plavání 
 
16.5.2014 Zasloužený odpočinek
 
Dnes zůstala klubovny zavřená, protože jsme si všichni potřebovali pořádně odpočinout.
 
23.5.2014 Plavání
 
30.5.2014 Duhové obrázky
 
 

Duben

4.4.2014 Velikonoční výzdoba

   Velikonoční svátky se blíží a i my máme rádi velikonoční výzdobu. Není nic lepšího, než si ji vyrobit. Vyrobíme si velikonočního zajíčka z ruličky od toaletního papíru. Natřeme ruličku barvou, kterou si sami vybereme, malou chvilku čekání, než barva uschne, vyplníme hraním a potom jenom dokreslíme obličej a přilepíme ouška. Zajíček je hotov a my máme velkou radost.

11.4.2014 Plavání

18.4.2014 Nácvik na vystoupení

   Desátého května – náš velký den se blíží a nervozita stoupá. Ještě je třeba docvičit a vypilovat naše vystoupení, naučit se všechny texty, připravit rekvizity, věci k prodeji, napsat seznamy a mnoho dalšího. A proto nacvičujeme a nacvičujeme…….

25.4.2014 Plavání

 

 

Březen

7. 3. 2014 Nacvičování vystoupení a malování na kabelky

Na každého Úsměváčka dnes čekala kabelka a šablona, kterou jsme nalepili na kabelku, houbičku jsme namočili do barvy a tupovali přes šablonu, poté jsme šablonu sundali a museli chvilku počkat, než barva zaschne. Nakonec přišla ještě jedna důležitá část – žehlení, aby nám obrázek dlouho vydržel.

 

14.3.2014    Plavání
 
 

21. 3. 2014  Mořská sůl

   Růžová, zelená, modrá, světlá, tmavá – všechny tyto a další barvičky na nás čekaly dnes v klubovně – těmito barvičkami byla obarvená mořská sůl, kterou jsme pomocí papírkových trychtýřků sypali do skleniček. Proužek takový a proužek jiný. Celou klubovnou voněly různé vůně, kterými byla sůl jemně provoněná. Všichni sypali, zavírali skleničky a zdobili provázky – zkrátka příjemné odpoledne  ( jen tentokrát po nás zůstala klubovna opravdu trošku za…solená).

 28.3.2014   Plavání
 
 

Únor

7. 2 . 2014 Výroba mýdel na základní škole TGM

   Výtvarná dílna navázala na školní předvánoční adventní sbírku, kdy se podařilo pro Úsměváčky vybrat 2300Kč. Ještě jednou – děkujeme. S chutí jsme se pustili do výroby barevných mýdel různých tvarů a vůní s paní učitelkou Koscielniakovou a jejími pomocníky. Zažili jsme velmi příjemné odpoledne a domů jsme si odnášeli krásný dáreček a radost ze společně strávených chvil.

14.2.2014  Plavání
 
 

21. 1. 2014 Muzikoterapie – Hans drum

   Nevěřila bych, jak muzikoterapie dokáže naše Úsměváčky nadchnout, uklidnit a bavit. S jakým elánem a nadšením budou bubnovat, vytvářet různé rytmy, jak celou místností prostoupí zvláštní atmosféra, pohoda, jak zvláštní zvuk vydává tibetská miska a jak nádherně tyto zvuky prostupují celým vaším tělem. Bylo to úžasné odpoledne, které si jistě brzy zopakujeme.

 

28.2.2014  Plavání
 
 

Leden 

10. 1. 2014 Ježíšek u Úsměváčků
 

   Možná trochu později, ale o to s větším nadšením donesl Ježíšek dárky i k Úsměváčkům. Pod krásným stromečkem nás čekalo mnoho překvapení -  ocean drum, kovový buben hans drum a tibetské misky – všechny tyto dárky určitě brzy využijeme k muzikoterapii. Každý dostal ještě dáreček s malým plyšáčkem pro potěšení a pak následovala ochutnávka cukroví a pohodové povídání o prožitých vánočních svátcích. 

17.1.2014 Plavání
 

 

24. 1. 2014 Filcování
 

   Tak jsme začali „filcovat“. Což o to připravit si všechno potřebné, vybrat formičku, namačkat vlnu a připravit si jehlu – to nebyl problém, ale pro některé nastal problém v okamžiku, kdy začali jehlou  vypichovat ( a to nemyslím jenom děti). Mohu v klidu napsat, že u těchto výrobků tekla i krev a všechna děvčata, která se píchla  zjistila, ke svému zklamání, že nejsou princezny. Ale výsledek je krásný a vy si budete moci některé naše výrobky koupit na akci, která bude 10. května v Bystřici na náměstí.

31.1.2014 Plavání