Kronika 2015

 

Prosinec

Listopad

27. 2. 2012 bylo zaregistrováno nové občanské sdružení Úsměváčci-PDRP (Postižené Děti, Rodiče a Přátelé). Sdružení bylo založeno za účelem setkávání handicapovaných, jejich rodičů a přátel. Jedním z cílů je také předávání zkušeností mezi rodiči. Handicapované děti a mladí lidé se spolu s asistenty z bystřických základních a středních škol a dospělými dobrovolníky, věnují arteterapii, muzikoterapii, canisterapii, hippoterapii, parawesternu, plavání a jiným aktivitám. Zapojují se také do prezentací handicapovaných Bystřicka. Od založení o.s. byla zrealizována kromě pravidelných schůzek řada aktivit, např.  Benefiční koncert-na kterém Úsměváčci vystupovali, Pohádková módní přehlídka, již druhý ročník akce 1,2,3…Rodina, vystoupení pro seniory a na Vánočním koledování. Úsměváčci se také zapojují se do přípravy Dne dětí, tvořivých dílen při různých akcích, celorepublikové akce Volný čas není nuda a v rámci projektu 72 hodin Ruku na to! namalovali úsměvy , které  rozdali je lidem, protože:

„Úsměv je světlo, jež se ukáže v okně obličeje a naznačí, že srdce je doma.“

                                                                                                                                                                                                                             Úsměváčky založila a stále vede Soňa Dudková, matka postižené dcery Nikol, spolu s dalšími rodiči postižených dětí. Do chodu se zapojují rodiče, přátelé, asistenti a při větších akcích další dobrovolníci. Těch se už od založení o.s. vystřídalo více než dvě stovky. Úsměváčci jsou financováni z příspěvku města, darů rodičů a lidí, kteří s nimi sympatizují, a není jim lhostejné, jak v dnešním světě handicapovaní žijí.                                                                                                                                                                              Za skoro čtyři roky fungování o. s. Úsměváčci se podařilo velmi zviditelnit rodiny s handicapovanými dětmi a mladými lidmi, poukázat na jejich problémy, ale i na to, že chtějí žít stejný život jako rodiny s dětmi zdravými. Stmelit tyto rodiny, pomoci si se starostmi a podělit se o svoje radosti i úspěchy. A hlavně, propojit zdravé a postižené děti, mladé lidi i dospělé. Minulý rok byla naše práce s handicapovanými oceněna i na krajské a mezinárodní úrovni. Úsměváčci za svoji činnost získali cenu Skutek roku i navazující Přeshraniční cenu.

V součastné době se sdružení transformuje na spolek „Úsměváčci z.s.“ 

Naše nové logo:

 

Říjen

72hodin- Ruku na to!
3.října-Benefiční divadelní představení Bylo nás pět
 

Když jsem zakládala Úsměváčky, ani ve snu mě nenapadlo, že budu pořádat větší akce natož benefice. Chtěla jsem jen pracovat s handicapovanými dětmi i mladými lidmi a dopřát setkávání jejich rodičům.                                                                                                       

A když mě moji kamarádi Marta Mikšová s Petrem Smékalem pozvali ke spolupráci na prvním divadelním představení Ochotníků z Novoměstska, nenapadlo mě, že spojím tyto své dvě lásky v jeden podvečer plný zážitků, smíchu a pomoci. A světe div se - stalo se.                                           Po týdnech příprav nastal den „D“, podvečer „P“ a hodina „H“. Lépe řečeno 3. října 2015 v 18 hodin, se zaplnilo hlediště, roztáhla opona a v KD v Bystřici nad Pernštejnem začalo benefiční divadelní představení Bylo nás pět pro o. s. Úsměváčci-PDRP. Scénář k němu na motivy knihy Karla Poláčka a scénáře Vlastimila Pešky upravili Petr Smékal a Marta Mikšová, která se skvěle ujala i režie.                                                                 Těšili se na něj nejen Úsměváčci a herci, ale všichni kteří do Kulturního domu přišli. A já myslím, že nikdo nelitoval. 20 herců vtáhlo všechny do života Péti Bajzy, jeho kamarádů a rodiny úžasným způsobem. Za vše mluví bitva, která byla největší a nejdelší ze všech představení. A také úsměv na tvářích odcházejících diváků. Jsem velmi ráda, že jsme je dokázali dovést od úsměvu k smíchu jak je naším heslem. Diváci zase dokázali úplný opak. Přivedli mě k slzám. Nebyly to však slzy smutku, ale štěstí a údivu. Šek, který jsem mohla předat Úsměváčkům zněl totiž na neuvěřitelnou sumu 8450 Kč!                                                                                                                                                                               

Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat všem mým hereckým přátelům, kteří odehráli představení bez jakýchkoliv nároků na honorář, KD Bystřice nad Pernštejnem za poskytnuté prostory a skvělé zázemí, panu Miroslavu Koudelkovi za zvuk a osvětlení, městu Bystřici nad Pernštejnem za podporu a přízeň, která se Úsměváčkům dostává, Ing. Martinu Liškovi a jeho firmě Adoz, s.r.o.  za dopravu kulis a s velkou vděčností v srdci děkuji všem divákům, kteří přispěli dobrovolným vstupným. Díky vám všem, vašim otevřeným srdcím a štědrým dlaním, mohou moji „polámaní andílci“ z o. s. Úsměváčci jezdit parawestern i hipoterapii, zkoušet nové kreativní činnosti v rámci klubových dílniček a společně pro vás pořádat další setkání mezi světem zdravých a handicapovaných.           

                                                                                                            

 

Září

18. září příprava projektu 72hodin Ruku na to!

Dnes jsme se po prázdninách sešli v hojném počtu v klubovně, abychom společně připravili papírové kytičky na akci 72hodin Ruku na to! A nejenom, že jsme kytičky vyráběli z ubrousků a lepili je na špejli, ještě jsme kytičky malovali na papír a jím jsme ozdobili skleničku. Dne 9.10.2015 pak můžete v odpoledních hodinách dostat kytičku od Úsměváčků na náměstí v Bystřici n.P.

 

Červenec-Srpen

  I Úsměváčci mají jako ostatní školní děti prázdniny ;-)
 

Červen

5. června – ZOO Jihlava – NOC SNŮ

Chcete-li zažít neobyčejný a nezapomenutelný zážitek, vydejte se do zoologické zahrady po zavírací hodině. Ale ne přes plot, jako chodí zloději, musíte počkat na akci „Noc snů“ a jít s Úsměváčky hlavní branou. My jsme to udělali a rozhodně jsme si to v ZOO Jihlava užili. Líbilo se nám úplně všechno-zvířátka, která s večerem ožila i připravený program od pracovníků ZOO, kterým tímto ještě jednou děkujeme.

12. června – Vítání prázdnin u tety Zuzky

Víte co je to Tatrankovník? Nevíte? To ani nemůžete. Protože to ví jen Úsměváčci, kteří přišli tak jako každý rok vítat prázdniny na zahradu k tetě Zuzce do Domanína. 

 

 

21. června – Fotbal pro Honzíka

Každý z nás někdy potřebuje pomoct, někteří míň, někteří víc a někteří potřebují pomoct i při věcech, které se nám zdají maličkostmi a samozřejmostmi. A tak tomu je i u úžasného chlapce, smíška a velkého bojovníka Honzíka. Proto jsme neváhali ani minutu a již podruhé se zapojili do charitativního projektu fotbalistů z Bystřice n.P. Letos jsme opět malovali dětem na obličej a vyráběli jsme s dětmi riflové náramky. Celý výtěžek  2265 Kč, jsme pak vložili na transparentní účet pro Honzíka. 

 

 

Květen

1.května 2015 - Příprava na vystoupení  „Od miminka po babičku“

Kdo je připravený, toho nic nepřekvapí!

Tímto heslem jsme se řídili tento pátek a pořádně jsme nacvičili naše vystoupení.

Už se těšíme, až ho zítra na náměstí v amfiteátru všem ukážeme.

 

2. května 2015 - II. ročník akce 1,2,3…Rodina s tématem „Srdce rodiny“

Již podruhé jsme se setkali s občany Bystřice nad Pernštejnem a okolí v amfiteátru na náměstí. A stálo to za to! Kdo jste s námi nebyl, nelitujte…příští rok se těšíme znovu!

 

15. května – Obrázky pro ZOO Jihlava

Dnes jsme se dozvěděli, že pojedeme za dobrodružstvím na velký výlet do ZOO Jihlava. Naše návštěva zoologické zahrady bude zajímavá tít, že se uskuteční po 18. hodině a my tak uvidíme chování zvířátek „po večerce“. A protože chceme poděkovat těm, kteří nám tento nevšední zážitek umožní, tedy ZOO Jihlava, namalujeme dnes na schůzce obrázky zvířátek, ze kterých pak Soňa udělá knihu pro zoologickou zahradu.

 

16. května – První parawesternové závody

Po půl roce parawesternového ježdění na Zámeckém statku Dolní Rožínce pod vedením pana Břetislava Suchardy se tři z našich Úsměváčků zúčastnili svých úplně prvních  parewesternových závodů. Nikolka, Eliška a Vašík společně s tatínkem Bohoušem a maminkami Jitkou a Soňou ukázali divákům, co všechno se za půl rok ježdění naučili. Dokázali nejen jezdit z kopce a do kopce, projet bránou a slalomem, ale dokonce projeli se svými čtyřnohými kamarády Jantarem, Charliem a Honzíkem bludištěm, ukázali, že s koněm se dá i couvat a jak společně umí jezdit přes kavalety. A tohle všechno zvládli teamy ve složení jezdec, kůň a vodič-rodič bez jediné chybičky. 

 

29. května – Oslava našich parawesternových jezdců

Tento pátek byl velkým dnem pro Nikolku, Elišku a Vašíka.

Připravili jsme pro ně oslavu!

Opravdu si ji zasloužili, protože se zúčastnili svých prvních parawesternových závodů a ukázali,

že i přes své handicapy zvládnou úžasné věci!

 

 

Duben

3.dubna 2015 – Trička s tématem „Srdce rodiny“, na módní přehlídku

Úkolem na dnešní schůzku bylo přinést si sebou tričko. A tak jsme si je přinesli a čekali, co se bude dít.                                                                   No a nestačili jsme se divit. Nejdřív jsme si museli vymyslet a vyrobit šablonu s tématem srdíčko.                                                                        To pro nás byla hračka, jen se stříháním museli pomoci asistenti a maminky.                                                                                                         Poté jsme šablonu položili na tričko vyplněné novinami a pořádně ji přilepili. A teď teprve nastala ta barevná legrace.                                     Pomocí houbičky a barev na textil jsme přes srdíčkové šablony tupovali naše trička.                                                                                         Sami jsme byli unešení, jaká krásná dílka vznikla z našich nápadů. Každé z našich triček bylo nádherné a jedinečné….tak jako my. 

 

17.dubna 2015 - Srdíčkový strom

Když Sonička dostane nápad, vznikne vždy něco krásného. Tentokrát ale vzniklo něco kouzelného. 

Tvořili jsme společně SRDÍČKOVÝ STROM v originální velikosti.                                                                                                                               My polámaní andílci, jak nám Soňa říká, jsme společně a maminkami stříhali srdíčka a asistenti malovali kmen.                                               Nelze popsat, jak krásné dílo vzniklo, náš strom se musí vidět. Celý ho můžete vidět u nás v klubovně, kde vás rádi přivítáme.

 

 

 

Březen

6. března 2015 – 3D přáníčka s jarním motivem

   Počasí zatím moc jarně nevypadá, a proto jsme se rozhodli, udělat si jaro alespoň na přáníčkách. Byly opravdu nádherné! Chvílemi jsme byli zalepení lepidlem až za ušima, občas jsme nevěděli, kam co nalepit a kde co vystřihnout, ale výsledek stál opravdu za to. Krásné, barevné a každé bylo nezaměnitelným originálem.

 

 

13. března 2015 – Plavání

 

20. března 2015 Velikonoční tvoření

  Velikonoce jsou před námi a tak jsme si dnes vyrobili krásnou ovečku, která jistě ozdobí pokojíček každého z nás. Je pravda, že omotávat kolečko provázkem není těžká věc, ale i přes to, se někteří z nás pěkně zapotili, zamotali a zasukovali. 
 
 

Únor

6. února 2015 Schůzka z důvodu jarních prázdnin zrušena

Úsměváčci si užívají jarní prázdniny s rodiči , babičkami a dědečky.

 

13. února 2015 Plavání

Naše „plavací “ schůzky jsou pro nás velkým obohacením programu a jsme velmi vděčni městu Bystřice n.P., že nám poskytuje bazén.

 

20. února 2015 Klubovna s tvořením

   Dnes jsme se pro velký úspěch rozhodli, že si vyrobíme ještě jednou „smršťovaky“ a zbytek odpoledne budeme lenošit a povídat si. Ale abychom jenom nelenošili, teta Soňa každému z nás dala nějaký hudební nástroj a my jsme tvořili hudbu – no, spíše jsme vytvořili krásný hluk. Bylo to krásné, i když trochu hlučné odpoledne.

 

 

 

27. února 2015 Plavání

 

 Leden

9. ledna 2015 Vánoční nadílka u Úsměváčků

Trošku opožděně, ale i k Úsměváčkům donesl Ježíšek dárky. Pod stromečkem byl pro každého připravený balíček s překvapením, na stole cukroví a všude pohoda. Z dárečků měl každý velkou radost a cukroví zmizelo jako mávnutím kouzelného proutku.

 

 

16. ledna 2015 Plavání

První plavání v letošním roce! A nejenom plavání, ale i skákání, potápění a prostě „ blbnutí“.

 

 

23. ledna 2015 Pohledy pro Lucinku

 

Lucinka je malá holčička, ke které byl osud krutý. Je vážně nemocná, ale se svými problémy statečně bojuje. Velkou radost jí ale dělají pohledy, které jí lidé posílají.

"Přátelé, kdybyste někdo chtěli obětovat pár drobných za pohled a za známku a udělat tak radost postižené šestileté holčičce, která je sbírá a má z nich ohromnou radost. Lucinka má nejtěžší formu DMO, mikrocefalie, hypomimii, hypoplazii ledviny, závažnou mentální retardaci, strabismus - to je něco málo z diagnóz," popsala Lucinky zdravotní problémy kamarádka její maminky, která by ráda pomohla.

 

   Kdo by nevyhověl tak malému přání, tak velké bojovnici. Úsměváčci, ač sami často potřebují pomoc a jejich život není procházkou růžovým sadem, velmi rádi udělají radost někomu dalšímu. A aby náš dárek pro Lucinku byl opravdu originální, pohledy jsme nakreslili celé sami a ke každému napsali přání pro Lucinku přímo od autora kresby. Vše jsme zabalili společně s několika malými dárky do krabice a věříme, že Lucince alespoň na chvíli uděláme radost v jejím nelehkém životě.

 

 

30. ledna  Plavání