Kronika 2016

Prosinec

9. prosince – Plavání

 

 

14. prosince – Projekt „Daruj srdce“ s žáky ZŠ TGM

 

                              

 

 

       
     
 
   

16. prosince – Lití mýdel

 

Lití mýdla Úsměváčky vždycky moc baví, zvlášť když si do toho svého mohou dát vůni i bylinky, které chtějí a pak si při každém mytí rukou vzpomenou na to, jak se takové mýdlo dělá.

 

 Pravidelně každý týden stále chodíme do solné jeskyně,

                                                                             kde se dětem velmi líbí

 

Úsměváčci milují koně, Nikolka s Vašíkem jako jediní jezdí i parawestern, což je westernové ježdění handicapovaných.  Po dvou letech ježdění a učení se práci s koňmi umíme společně koně vyhřebelcovat, nauzdit, nasedlat. Děti umí s pomocí nasednout a bez obav jedou na vycházku. Posledním úspěchem je klus na koni….i když je to jen pár minut, pro nás obrovský úspěch!

Listopad

4. listopadu – Tvoření z vařené hmoty

 

Dnes jsme tvořili ozdoby z hmoty, kterou pro nás uvařila Soňa. Hezky jsme je vytlačili formičkou a pak je špachtlí a různými rydly nazdobili. Až vykrájené tvary zaschnou, může se náš stromeček těšit na nové ozdoby.

 

 

9. listopadu – Zdišibál

       
   
     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       
     
 

Letos jeli na Zdišibál pouze Nikolka s Vašíkem     s maminkami Soňou a Aničkou ,                         babičkou Janičkou                                       a asistentkou Soničkou.                                           A pěkně si tam zařádili J

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


11. listopadu – Plavání

 

 

18. listopadu – Nacvičování na koledování

 

 

 

 25. listopadu – Plavání

 

 

26. listopadu – Vánoční koledování a dílničky pro veřejnost

Říjen

 

2. říjen – Benefiční divadelní představení „Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v čechách“

 

Víte Jak utopit Dr. Mráčka?

Koupíte si láhev vína, pozvete doktora, kterého se potřebujete zbavit na zásnuby a pak stačí jedna dobře mířená rána lahví vína, sklep plný vody a fakt, že vy jste vodník.
Že vám to nedává smysl? To jste asi nebyli na praktické ukázce topení v Bystřici nad Pernštejnem.                       

2. října se sešlo bezmála 150 diváků v kulturním domě a naposledy společně „topili“ v podání Ochotníků z Novoměstska na benefičním divadelním představení „Jak Utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách“, jehož výtěžek byl věnován handicapovaným dětem a mladým lidem ze spolku Úsměváčci z.s.                                                 

Ochotníci z Novoměstska jsou partou nadšených lidí, kteří nemarní svůj čas u televizních seriálů, ale snaží se přinést trošku amatérského divadelnického potěšení ze sebe i ostatním lidem. Na každém z jejich představení je znát, že hrají celou svojí duší a srdcem. A kousek toho srdce neváhali poskytnout na dobrou věc.                                                                                                                                                                         

Úsměváčci, jsou stejní nadšenci jako ochotníci. A tak díky nim a jejich šikovným rukám, rodičům a asistentům mohli diváci hned při příchodu rovnou zaplout mezi hejna ryb, rybiček, hrnečků plných dušiček, nastražených sítí, vody a fotek z divadelních zkoušek. A jak moc se těšili na divadlo! 

Na divadlo, které podle diváků stálo za to! Nebyl snad divák, kterému by se hra nelíbila a o jeden postřeh od paní Olinky se s vámi podělím: „ Z mého pohledu, bylo představení neopakovatelné, zajímavé a vtipné, počínaje kostýmy, kulisami, hudbou přes režii až po herecké výkony.“ Celá hra „Jak utopit doktora Mráčka“ byla skvěle zakomponovaná do pomyslného mezidobí od totalitní minulosti až po současnost. Hodně tomu napomohla hudba, která byla vtipným způsobem vybrána a úchvatně propojena s dějem a celé představení hravým způsobem doplňovala a propojovala. Přeji Úsměváčkům i Novoměstským ochotníkům více takových společných představení, které by rozesmály nejen herce, ale i publikum. Moc děkuji za skvělý počin.                                                                                                                                   

Myslím, že teď už mi zbývá jenom poděkovat. Všem zaměstnancům Kulturnímu domu pod vedením paní Věry Hanákové za milý přístup, vstřícnost a snahu pomoci, Miroslavu Koudelkovi za perfektní technické zázemí a také městu Bystřici nad Pernštejnem za velkou podporu. Divákům, kteří svým dobrovolným vstupným přispěli na činnost spolku. A hlavně Ochotníkům z Novoměstska za krásný divadelní zážitek a slzičky v očích při odkrývání šeku, na kterém jsme společně s režisérkou Martou Mikšovou objevili částku 7454 Kč.

Děkujeme a těšíme se příští rok s další divadelní hrou, při které vás spolu s ochotníky přivedeme od úsměvu k smíchu.                                                 

                                                Soňa Dudková a Úsměváčci z.s.                                                                                                           

 

 

7. října – výroba srdíček k akci 72 hodin Ruku na to!

Úsměváčci se letos rozhodli darovat srdce lidem z Bystřice nad Pernštejnem a okolí. Jsou sice jenom vystříhaná z barevných papírů a na nich napsané přání pro obdarovaného člověka, ale důležité na tomto projektu je propojit svět handicapovaných a zdravých lidí, pohladit lidi kolem sebe po duši a udělat svět o malinko lepším. Jediné co chceme na oplátku, je napsat přání pro Úsměváčky na naše předpřipravená srdíčka, ze kterých poté vznikne malá výstava při našich akcích pro veřejnost.

 

14. října – 72 hodin Ruku na to!  - projekt „VÝMNĚNA SRDCÍ“

Nemusíme srdce transplantovat, můžeme ho i darovat.

Že to nejde? To neznáte Úsměváčky a jejich pastelky a upřímná srdíčka.

Pojte s námi udělat svět o malinko lepším.

 

 

22.října. – Pozvání Úsměváčků skauty do jejich klubovny a na horolezeckou stěnu

 

Dobrý den,

dovolte mi, abych Vás v prvé řadě srdečně pozval na Mezinárodní festival outdoorových filmů, který se uskuteční ve dnech 21. - 22. 10. 2016. Součástí programu bude i sobotní zábavné dopoledne s názvem "Všechno jde, i když jinak", kde bude připraven program pro handicapované děti. Byli bychom rádi, kdyby se rodiče se svými dětmi zúčastnili v hojném počtu. Touto akcí bychom rádi pomohli dětem s handicapem zažít nevšední zážitky, rodičům ukázat,  že skauting je tu pro všechny a přispět tak alespoň trochu ke štěstí dětí s handicapem a jejich rodičů, kteří to určitě nemají jednoduché. Budu rád za jakékoliv případné připomínky a těším se na viděnou. S přátelským pozdravem

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Mgr. Luboš Gável

Junák-český skaut, středisko Klen Bystřice nad Pernštejnem, z.s.                                                                                                                                         

 

 

V rámci Mezinárodního festivalu outoorových filmů nás pozvali skauti z Bystřice do své klubovny a na horolezeckou stěnu. Nikolkce, Vašíkovi, Kristýnce, Ivetce, Štěpánovi, Šárce a všem dalším se líbilo v klubovně i na stěně, ale největším zážitkem pro ně byla lanovka, kterou si pro ně skauti připravili v blízkosti své klubovny. Děkujeme všem skautům, že myslí na své handicapované kamarády z Úsměváčků.

 

 

 

 

 

 

28. října - Plavání 

 

Září

2. a 16. a 30. září – Plavání
 
10. září – Výroba papírových rybek
 
Dnes jsme se pustili do vyrábění papírových rybiček, na výzdobu sálu, pro benefiční představení: Jak utopit doktora Mráčka.
Děti byly nadšené. Rozebraly si papíry různých barev jako červené modré, ale i bílé. Asistenti jim pomohli rybičky předkreslit, a oni je pak vystřihávali a různě dobarvovali. Například foukacím fixem, pastelkami, temperami a jinými barvami. Někteří vytvářeli rybičkám i další ploutve a dírečky, kudy později protáhnou šňůrky na pověšení.
Všichni se moc bavili a už se těší na benefiční představení, kde všichni uvidí jejich výrobky.
 
 
23. září – Výroba papírových 3D rybiček
 
A protože je rybiček pořád málo, rozhodli jsme se vyrobit ještě 3D rybičky. Děti přišly s dobrou náladou a mohlo se začít…posadily se na místa a čekaly až jim praktikanti a vedoucí vysvětlí, co se bude dít.
3D rybičky se vyráběly tak, že jsme si všichni vzali papíry všemožných barev, ze kterých jsme po přepůlení udělali čtverec. Poté jsme jednu špičatou stranu zastřihli do kulata a dvě strany přehnuli doprostřed jako tělo pro rybu. Hřbet rybičky jsme ze shora nastříhali a poté jsme použili různé barevné papíry na ploutvičky.
Ocas rybky jsme udělali ve tvaru srdíčka a dvě protilehlé ploutve nalepili přímo doprostřed a ryba už byla skoro hotová!
Děti si navzájem ukazovaly své výrobky a chválily si je. Už jen zbývalo dodělat oči a rybička byla hotová. Všichni měli radost z odvedené práce a hurá na benefiční představení, kde budou rybičky k vidění.

 

 

Červenec-Srpen 

I Úsměváčci mají jako ostatní děti PRÁZDNINY! 
 

Červen 

Červen 2016
 
3. června – Lázně Nové Město na Moravě
 
Už podruhé jsme se všichni Úsměváčci vydali do lázní v Novém Městě na Moravě. A protože máme všichni vodu moc rádi, stálo nás před bazénem rovných padesát. Slečna recepční nevěřila vlastním uším, když jsme jí řekli, že nás jde tolik do bazénu a paní plavčice se děsila, aby všechny handicapované děti uhlídala. Ale bála se úplně zbytečně, všichni Úsměváčci totiž umí plavat a ke všemu jsou ještě strašně hodní, takže poslouchali nařízení paní plavčice. A tak jsme si užili další dvouhodinovku v lázních v klidu a pohodě. Už se těšíme příště.

 

 

 

10. června – Příprava dílniček na charitativní fotbal pro stacionář ROSA
 
 
 
17. června – Plavání
 
 
24. června – Vítání prázdnin u tety Zuzky

 

 

Vítání prázdnin u tety Zuzky v Domaníně, mají všichni Úsměváčci i jejich rodiče moc rádi. Nejenže se všichni těší na párky, dobrůtky co přinesou rodiče a úžasné Zuzčiny šátečky, ale hlavně na zábavu a povídání. Letos se nás zase sešlo hodně. Jen jsme při té zábavě zapomněli fotit a tak tu máme jen fotku posledních  kamarádů Úsměváčků co zbyli u ohně…Nikolky a Vašíka.

 

Květen

6. a 20. května – Plavání
 
 
 
13. května – Discokoule - práce s asistentenkami a praktikantkami
 
 
 
27. května – Papírové rámečky s obrázky

 

 

Duben

1. dubna - Kytičky co potřebují vodu
 
Skvělý pokus s květinkami vystřiženými z papíru. Výrobek se položí na hladinu vody, s jednotlivými lístečky složenými ke středu, které se postupně rozevřou vlivem vlhka. A tak jsme dnes stříhali a stříhali a pak už nám klubovna jenom kvetla.
 
 
8. dubna - 22. dubna - Plavání
 
Chvíle strávené s kamarády v bazénu povzbudily
a naladily všechny malé i velké Úsměváčky.
 
 
15. dubna - Nacvičování na akci 1,2,3… RODINA
 
Na této akci spolupracují Úsměváčci z.s. a For Family.cz, z.s. s cílem spojit svět handicapovaných dětí s ostatními dětmi. Hlavním letošním tématem byli „Kořeny rodiny“, s posláním prohloubit rodinné vztahy. Ze základní školy Nádražní k nám zavítali holky a kluci převlečení za babičky a dědečky. Dívky se převlékly za dědečky a chlapci za babičky. Do projektu se tak též zapojili mateřské školky Korálky a Pohádka, která vystoupila s představením ,,Od miminka po babičku,, Proběhla zde mimo jiné i výtvarná a literární soutěž, vítězové byli vyhlášeni a byly jim předány věcné dary od sponzorů.
 
 
23.dubna – 1,2,3…RODINA           
V rámci Mezinárodního dne rodiny se dne 23. 4. 2016 v amfiteátru v Bystřici nad Pernštejnem konal již třetí ročník akce 1,2,3…Rodina.                                                             
Letošním tématem byly KOŘENY RODINY.                                                                                                                     
Rády bychom poděkovaly všem, bez kterých by tato akce nebyla úplná.                      
Děkujeme účinkujícím: Divadlu Beze Jména, kovboji Ladislavu Došlíkovi a jeho asistentce Nele Tymešové, MŠ Pohádka, MŠ Korálky, všem dvounohým a čtyřnohým přátelům z Cantes z.p.s. Vysočina, SDH Bystřice n.P.- kroužku mladých hasičů, ZŠ Tyršova 106, Teamu SmartUp, našim milým seniorkám paní Pechové, Kincové a Šandorové, dětem ze spolků Úsměváčci z.s. a  For Family.cz,z.s., dětem z II.ZŠ Nádražní v kostýmech babiček a dědečků, za ozvučení Soundservis - HN Bystřice n.P., DJ Gagy a mladšímu s moderátorů celé akce Štěpánu Dudkovi.                                                                                                                                                           A také sponzorům: městu Bystřice nad Pernštejnem, firmě Wera Werk, firmě Deskové hry, DH optice, Foto Tamara Šikulová, Salonu Sirona, Psímu salonu Wendy, Kosmetickému salonu Kamila, Martě Šikulové, Miroslavě Dufkové - Mary Kay, Michaele Jeřábkové – Avon, Pekařství Jaroslava Koudelky, For Family, Úsměváčkům, a také všem asistentům a dobrovolníkům.                                                                                 Gratulujeme také vítězům všech kategorií výtvarné a literární soutěže.                                                                                     
Lidstvo se podobá slunečnici, na které si každé zrníčko myslí, že je samostatnou částečkou, ale ve své podstatě zapomnělo, že je součástí jediného nádherného celku…. přejeme vám všem abyste nikdy nezapomněli na svoji rodinnou slunečnici a její kořeny. Aby součástí vašich životů, byla nejen blízká rodina, ale i její pra, pra prapředci. Protože my všichni jsme součástí jednoho světa, my všichni jsme jedno rozesmáté pole plné slunečnic s propletenými kořeny…. my všichni jsme jedna rodina.
 
29. dubna - Zažehlovací obrázky z korálků
 
Pečlivě poskládané korálky vytvořily kouzelnou mozaiku obrázků, s nimiž jsme vyzkoušeli techniku zatavení pomocí žehličky. S trochou fantazie lze poskládat v podstatě cokoli. Naši Úsměváčci prozkoušeli svoji trpělivost na konících, kytičkách pejscích, autech a delfíncích.
A pilně tvořili jeden plastický obrázek za druhým.
 
 

Březen

4. března - Vitráže

Stejně tak, jako díla starých mistrů i naše celofánové vitráže zaujmou na první pohled. Stačil nám k tomu celofán, pernametní fixy a papírové rámečky s mřížkou uprostřed. Na celofán jsme namalovali kytičky, zvířátka, auta…no prostě co nás napadlo. Vyzdobený celofán asistenti nalepili mezi dva papírové rámečky a připevnili. Vznikla tak krásná dekorace, kterou si dáme doma do oken a budeme s ní přivolávat barevné jaro.

 

 

11. března - Lázně Nové Město na Moravě

Mořská voda, to je překvapení! Bazén celý pro nás a spousta zábavy v něm, tak vypadala naše první návštěva v lázních v Novém Městě na Moravě. Ve vířivce s teplou vodou se líbilo nejen dětem, kterým se uvolnily stažené svaly, ale také rodičům. Rozhodně se těšíme na příští návštěvu!

 

 

18. března - Vajíčka z novin

Velikonoce jsou tu a Úsměváčci se rozhodli vyrábět vajíčka. A ne jen tak obyčejná, ale novinová. Noviny jsme natrhali na malé kousky a ty jsme pak lepili na polystyrenové vejce. Když bylo vajíčko celé pokryto novinovými kousky, dozdobili jsme ho ještě motýlky vyraženými raznicí. A svátky jara mohou začít. 

 

 

25. března - Plavání

Jako kapříci ve vodě, tak se dnes měli Úsměváčci v bazénu v Bystřici nad Pernštejnem.

 

Únor

5. února - Výroba srdíčkových přání pro maminky

 

Protože bude brzy svátek Svatého Valentýna, musíme s Úsměváčky vyrobit něco pro ty co máme nejraději. Obyčejně je to maminka, ale vyrábělo se i přání pro paní učitelku, tatínka, sestřičku a první lásku. Každý z Úsměváčků vystříhal 6-9 srdíček, které si pak nalepil na přáníčko. Ještě na něj napsal, komu je určené a teď už se všichni z klubu těší, jak svá přáníčka darují.

 

12. února a 26. února - Plavání

 

Plavání není jen zábava, ale i velká námaha. Nám zdravým se to může zdát velmi lehké, ale překonat strach z vody, naučit se plavat, když i s chozením mám problémy je vážně veliká výzva, ale protože Úsměváčci jsou vytrvalí a strašně šikovní, naučili se plavat už skoro všichni!

 

 

19. února - Zdobení triček ubrouskovou technikou

 

Namalovat a tričko koně nebo žábu? Tak to mnohý z nás nesvede. Co takhle použít ubrouskovou techniku a využít množství motivů na ubrouscích.  Dnes se pustíme do úplně nové techniky. Od Soni dostal každý za úkol donést si světlé tričko. A v klubovně na nás čekala hromádka ubrousků. Každý jsme si vybral ten, který se nám líbil nejvíce, a pustili jsme se do práce. Nejdřív vytrhat obrázek hezky po okrajích, pak oddělit 2 vrstvy ubrousku, nalepit na tričko, nechat chvilku zaschnout a nakonec zažehlit…to si vzaly na starost maminky.

Úžasná trička, která jsme si vyrobili, na nás můžete vidět, protože je velmi rádi a často nosíme.
 

Leden

8.ledna 2016 - Vánoce u Úsměváčků

 

Tak jako každý rok i letos Ježíšek nezapomněl na Úsměváčky. Pod krásným stromečkem rozzářeným svíčkami od tety Evičky, jsme našli připravené dárečky. Ještě než jsme si je ale mohli rozebrat, zazpívali jsme Ježíškovi s tetou Soňou a její kytarou koledy. Ještě jsme stihli ochutnat poslední cukroví, co napekly maminky, ťuknout si dětským šampaňským a rozbalit všechny dárečky a pak už se setmělo a my se rozcházeli s maminkami domů.

Musíme ještě poděkovat panu Dušanovi Vítovi a fy „Deskové hry“ za hry, které věnoval Úsměváčkům pod stromeček.

Přejeme sobě i všem lidem - ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

 

15.ledna a 29.ledna - Plavání

 

Tentokrát jsme se opravdu vyřádili, plavání totiž Úsměváčky baví!

 

22. ledna - Sypání mořské soli

 

Úžasná zábava pro všechny, ke které jsme se opět po čase s Úsměváčky vrátili. Obarvit mořskou sůl, ovonět ji čokoládovou a pomerančovou vůní, nasypat do nádobek to byl úkol dnešní schůzky. Sůl sice byla úplně všude, ale za dvě hodiny zábavy to doopravdy stálo.

Všichni Úsměváčci i jejich maminky se těší na voňavou čokoládovou nebo pomerančovou koupel.